Úvod

Legislatíva

Ekonomické a energetické účely

Využitie

Pestovanie

Botanika

Exponáty

Fotogaléria

Exponát - nauč sa viazať uzly

Súčasťou exponátu je lano a návod na viazanie najznámejších typov uzlov vrátane grafického postupu.

 

A) Osmičkový uzol
U osmičkového uzla je potrebné byť opatrný, pretože nie je 8 ako 8. Tento uzol skutočne vyzerá ako 8 a slúži na zosilnenie konca lana ako zarážka, aby lano nevykĺzlo napríklad z nejakého otvoru. Niekoľko osmičkových uzlov vo vzdialenosti pol metra vytvorí lano, po ktorom pôjde lepšie šplhať. Uzol sa môže použiť aj ako estetický prvok. A ako symbol je možné ho nájsť napríklad v erbe rodu Savoy.

 

B) Rybárska slučka
Po pevnom príde pevnejšie a po pevnejšom príde rybárska slučka. Hneď ako je raz utiahnutá, drží veľmi pevne. Ale aj len málo uzlov, ktoré je možné povoliť ťažšie. preto je rybárska slučka vhodná práve tam, kde je potrebné, aby niečo držalo. Napríklad ryby na háčiku alebo adrenalínový nadšenec na bungee lane. V oboch športoch je rybárska slučka tou správnou voľbou.

 

C) Alpský motýlik
Tento pekný a praktický uzol sa s trochou fantázie naozaj podobá obľúbenému lietajúcemu stvoreniu. Slúži na vytvorenie pevnej slučky v strede lana. Veľmi praktický a je motýlik sieť pre vytvorenie provizórneho povrazového rebríka.

 

D) Vodcovský uzol
Je to klasika, ktorá sa občas aj úplne samovoľne vytvorí na šnúrkach, kábloch od slúchadiel alebo opaskoch županov v práčke. Je veľmi stabilný a použiteľný ako zarážka aj ako slučka. Má však jednu veľkú nevýhodu: ak je raz zatiahnutý, už sa takmer nedá uvoľniť. Túto zradnú slučku je teda potrebné používať opatrne.

 

E) Honda
Ak je narýchlo potrebné laso, možno si Hondu vytvoriť pomocou toho jednoduchého uzla. Tak ako všetky voľné slučky aj táto pri ťahaní pevne obomkne predmet a opäť sa uvoľní pri povolení ťahu. Uzol je veľmi praktický a ľahko sa ho naučíte. Je vhodný ako pre amatérskych kovbojov tak aj obyčajných námorníkov.

 

F) Osmičkové pútko (slučka)
Osmičkové pútko je časovo používaný zaväzovací uzol, ktorý zachránil už mnoho životov. Navyše horolezcom slúži ako záves pre slučka a karabíny, horská služba ho viaže, aby mohla svojich pasažierov bezpečne dopraviť do vrtuľníka a aj hasiči sa k nemu vracajú, aby v zdraví prežili nebezpečný zásah. Uzol je veľmi spoľahlivý, pevný a navyše ho možno aj po extrémnom zaťažení ľahko povoliť.

 

G) Vrcholový uzol
Uzol sa používal u plachetníc na vrcholoch sťažňov alebo na dostatočné pripevnenie kotvených lán pri stavbe stožiarov a zarážaní pilót. Na pevnine sa ním pripevňujú vlajkové či anténne stožiare, kmene vysádzaných stromov a podobne.

 

H) Dražia slučka
V námornej doprave je dračia slučka tak dôležitá, že by sa v podstate nemalo liezť do vane, ak sa neovláda tento uzol. Pritom ani nie je ťažké tento uzol uviazať. V podstate stačí stará dobrá mnemotechnická pomôcka z jachtárskej školy: Z jazierka von, okolo princeznej, do jazierka, aby bolo jasné, čo je potrebné robiť s voľným koncom. Akonáhle je raz uviazaná, tvorí dračia slučka slučku, ktorá sa ani pri veľkej záťaži nestiahne.

 

I) Osidľovací uzol
Táto zaťahujúca sa slučka slúži pre lov vtákov. To preto, že sa ľhko a plynule zaťahuje aj pri uviazaní na tých najslabších vlascoch. Druhou výhodou je, že môže byť uviazaný uprostred lana bez použitia ktoréhokoľvek konca.

 

J) Previnutý vodcovský uzol
Toto je ďalší uzol výnimočného významu pre rybárov a iných viazačov tenkých šnúr. Slúži na uviazanie veľmi odolnej slučky, ktorá sa nesťahuje. Uzol sa dá ľahko naučiť a je vždy znova užitočný.

 

 

Fotografie

Pokračovať

Do pokladne

Objednávka